Year

Winner

Finalist

Host city

2017 Dimitrij Ovtcharov – GER Timo Boll – GER Liège (Belgique)
2016 Fan Zhendong – CHN Xu Xin – CHN Saarbruck (Allemagne)
2015 Ma Long – CHN Fan Zhendong – CHN Halmstad (Suède)
2014 Zhang Jike – CHN Ma Long – CHN Düsseldorf (Allemagne)
2013 Xu Xin – CHN Vladimir Samsonov – CHN Verviers (Belgique)
2012 Ma Long – CHN Timo Boll – GER Liverpool (Angleterre)
2011 Zhang Jike – CHN Wang Hao – CHN Paris (France)
2010 Wang Hao – CHN Zhang Jike – CHN Magdebourg (Allemagne)
2009 Vladimir Samsonov – BLR Chen Qi – CHN Moscou (Russie)
2008 Wang Hao – CHN Timo Boll – GER Liège (Belgique)
2007 Wang Hao – CHN Ryu Seung Min – KOR Barcelone (Espagne)
2006 Ma Lin – CHN Wang Hao – CHN Paris (France)
2005 Timo Boll – GER Wang Hao – CHN Liège (Belgique)
2004 Ma Lin – CHN Kalínikos Kreánga – GRE Hangzhou (Chine)
2003 Ma Lin – CHN Kalínikos Kreánga – GRE Jiangyin (Chine)
2002 Timo Boll – GER Kong Linghui – CHN Jinan (Chine)
2001 Vladimir Samsonov – BLR Wang Liqin – CHN Courmayeur (Italie)
2000 Ma Lin – CHN Kim Taek-Soo – KOR Yangzhou (Chine)
1999 Vladimir Samsonov – BLR Werner Schlager – AUT Xiaolan (Chine)
1998 Jörg Rosskopf – GER Kim Taek-Soo – KOR Shantou (Chine)
1997 Zoran Primorac – CRO Kong Linghui – CHN Nîmes (France)
1996 Liu Guoliang – CHN Jan-Ove Waldner – SWE Nîmes (France)
1995 Kong Linghui – CHN Jörg Rosskopf – GER Nîmes (France)
1994 Jean-Philippe Gatien – FRA Jean-Michel Saive – BEL Taipei (Taïwan)
1993 Zoran Primorac – CRO Wang Tao – CHN Guangzhou (Chine)
1992 Ma Wenge – CHN Kim Taek-Soo – KOR Ho Chi Minh (Vietnam)
1991 Jörgen Persson – SWE Jean-Philippe Gatien – FRA Kuala Lumpur (Malaisie)
1990 Jan-Ove Waldner – SWE Ma Wenge – CHN Chiba (Japon)
1989 Ma Wenge – CHN Andrzej Grubba – POL Nairobi (Kénya)
1988 Andrzej Grubba – POL Chen Longcan – CHN Guangzhou & Wuhan (Chine)
1987 Teng Yi – CHN Jiang Jialiang – CHN Macao (Chine)
1986 Chen Longcan – CHN Jiang Jialiang – CHN Port-d’Espagne (Trinité-et-Tobago)
1985 Chen Xinhua – CHN Andrzej Grubba – POL Foshan (Chine)
1984 Jiang Jialiang – CHN Kim Wan – KOR Kuala Lumpur (Malaisie)
1983 Mikael Appelgren – SWE Jan-Ove Waldner – SWE Barbade (Barbade)
1982 Guo Yuehua – CHN Mikael Appelgren – SWE Hong Kong (Hong-Kong)
1981 Tibor Klampar – HUN Xie Saike – CHN Kuala Lumpur (Malaisie)
1980 Guo Yuehua – CHN LI Zhenshi – CHN Hong Kong (Hong-Kong)